Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna !!!..???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna !!!..???

Lucrez la o companie privata, activitatea se desfasoare in alt judet la peste 80km de casa, programul de lucru este de mimim 10 ore/zi...dar se ajunge si la 14 orezi... lucrez intre 250 ore/luna si 375 ore/luna.
Mentionez ca fac naveta si media zilnica petrecuta pe drum este de 3 ore (1,5 ore dus si 1,5 ore intors)... In contractul de munca este specificat ca beneficiez de :transport, diurna, cazare..
Media zilnica pt. la timpul de lucru ( intre10 - 14 ore) + timpul de transport( 3 ore)..ajung la 13...17 ore/zi.. si totusi nu primesc DIURNA..
Ce ar trebui sa fac pt a avea diurna.
Multumesc
Sa-i aratati administratorului contractul de munca unde sunt prevazute toate clauzele.
Pentru a beneficia de diurna este necesar ca durata delegarii sa fie de cel putin 12 ore in prima si in ultima zi de delegare, iar in celelalte zile de cate 24 de ore.
Nu cred ca in cazul dvs se impune acordarea diurnei. Ar fi mai bine daca s-ar include o clauza de mobilitate si v-ar acorda o indemnizatie suplimentara.
Daca prestati asa multe ore lunar, se incalca prev art 121 CM, societatea fiind pasibila de a fi sanctionata contrav.