Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inchiriere Mijloc Fix-autoturism
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inchiriere Mijloc Fix-autoturism

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: O firma detine un autoturism, amortizat integral, pe care doreste sa-l inchirieze.
Poate sa faca acest lucru? Trebuie sa aiba in obiectul de activitate un caen special pentru astfel de operatiuni? Trebuie emisa o facture lunara cu contravaloarea chiriei percepute?
Multumesc!

O zi buna!
Firma trebuie sa aiba in domeniul de activitate si inchirierea mijloacelor de transport. Va incheia un contract de inchiriere in care se vor mentiona tariful de inchiriere(ora, km, zi, etc) modalitatile de facturare( saptamanal, lunar, etc), termenul de plata a chiriei, ce cheltuieli suporta proprietarul, respectiv chiriasul.