Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: daca demisia este inrgistrata cu data de 28.10, in c.i.m. este trecuta perioada de preaviz de 15 zile calendaristice, care este ultima zi lucratoare?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Data incetarii c.i.m. este data de 13.11.2013 .
12 noiembrie
Nu are cum sa fie 12 noiembrie..

Care este legea care prevede ca data incetarii c.i.m. trebuie sa fie zi nelucratoare?
Intrebarea a fost care este ultima zi lucratoare (in care merge la sv, asa am inteles eu). Daca data inregistrarii demisiei este 28.10, numarand zilele (15 calendaristice) rezulta ca ultima zi in care merge la sv este 12 nov. si cu data de 13 nov. nu mai este angajatul unitatii respective. Nu vad o contradictie intre raspunsurile noastre.
Ultima zi in care se poate merge la munca este ultima zi de preaviz. Potrivit legsilatiei in vigoare , c.i.m. incetaeza in data de 13.11.2013 - data care poate fi zi lucratoare.