Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufructul viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufructul viager

Contract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager (CVC UV).
Poate fi anulat un CVC UV de catre o persoana care si-a vandut locuinta, avand drept de uzufruct viager?
In contract sunt stipulate clauze privind ajutorul dat vanzatorului de catre cumparator in cazul in care nu mai poate suporta cheltuielile de intretinere.
Sorin002, utilizator
Da, dacă cel care a cumpărat nu respectă clauza de uzufruct viager.Va trebui fie să ii acorde dreptul in imobilul pe care l-a cumparat, fie sa-i puna la dispozitie un alt spatiu, daca se ințeleg astfel.Dar clauza trebuie respectata, daca uzufructuarul nu a renunțat la ea.
Uzufructuarul poate solicita anularea CVCC pe motiv ca nu i s-a acordat ajutorul necesar, medical sau de intretinere?