Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata cu cardul
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata cu cardul

Buna ziua
O persoana fizica poate plati cu cardul factura de marfa ce i s-a emis ? Precizez ca unitatea vanzatoare are casa de marcat.
carmen01011958, moderator
Buna ziua,

In cazul in care vanztorul are si unitate POS, persoana fizica poate face plata respectiva cu cardul. Daca factura este emisa catre o persoana juridica, iar plata este facuta din contul persoanei fizice, veti emite din casierie o dispozitie de plata catre persoana fizica, pe care o veti atasa la registrul de casa impreuna cu bonul casei de marcat.

Numai bine
Buna ziua
Multumesc pentru raspuns dar eu doream sa stiu urmatoarele:vinzatorul are Pos si casa de marcat.In situatia in care ii vinde cu factura marfa unei persoane fizice(nu juridice),aceasta din urma poate platii cu cardul din contul sau?Daca da,ce rost mai are emiterea bonului fiscal ?
Multumesc
o zi placuta....
Daca vindeti marfa cu factura (catre persoana fizica sau juridica) si plata se face cu cardul, nu mai dati bon fiscal.
Multumesc
Spor la treaba
carmen01011958, moderator
Va rog sa-mi spuneti in ce lege gasesc raspunsul dvs ?
Multumesc
carmen01011958, moderator