Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL cu mai multi asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL cu mai multi asociati

Buna ziua , as dori daca poate cineva sa imi raspunda daca o persoana care este unic asociat intr-un srl , mai poate sa inregistreze un srl dar cu un asociat sau mai multi . Conform legii nu poate fi asociat unic decat la un singur srl , dar pe mine ma interezeaza daca mai are unul sau 2 asociați daca poate infiinta un srl si daca poate fi si administrator , nu doar asociat .
Multumesc frumos !
Asociat unic si administrator poate fi doar la o singura societate, dar poate fi asociat/actionar majoritar/ minoritar la alta societate, inclusiv administrator.
Succes!