avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Depasire plafon microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Depasire plafon microintreprindere

Buna ziua!

Firma a devenit microintreprindere cu 01.02.2013. Pentru depasirea plafonului de 65.000 euro se iau in calcul veniturile din perioada ian 2013 - prezent, sau feb 2013 -prezent. Ca am o problema, daca se iau in considerare si veniturile din luna ianuarie am imbulinat-o ca in august s-a depasit plafonul...
Pentru depunerea 010 la finante se cere si balanta de verificare?

Totodata sa zicem daca in august depasesc plafonul, inseamna ca firma trece la profit incepand cu trimestrul 3 2013, pentru veniturile din perioada iulie - august se plateste impozit pe profit. E corect?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 20:47, 1 Noiembrie 2013
Buna ziua,

Ati citit textul pe care vi l-am extras din CF? Pentru ca in cazul in care l-ati citi nu mai vad rostul intrebarii dvs.
Acestea sunt regulile stabilite prin acte normative. Determinati impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal.

Partea subliniata este extrasa din lege.

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plafon 65.000 eur microintreprindere Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Societatea este platitoare de impozit pe venit cf legii din data de 01.02.2013. Plafonul este de 65.000 eur de la 01.02.2013 pana la depasire sau proportional ... (vezi toată discuția)
Depasire ca 65000 euro trecere la impozit pe profit cu luna iulie me.elena me.elena Buna ziua Am si eu urmatoarea nelamurire :la data de 24 iulie 2013 am depasit CA de 65000 eur drept pentru care am intocmit declaratia 010 pentru scoaterea de ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon pentru impozit pe venit microintreprindere emaa74 emaa74 am o societate infiintata in 2003 ,nu am avut deloc activitate pana acum , acum mi-am propus sa desfasor activitate .Pentru inceput sunt platitoare de impozit ... (vezi toată discuția)