Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Depasire plafon microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Depasire plafon microintreprindere

Buna ziua!

Firma a devenit microintreprindere cu 01.02.2013. Pentru depasirea plafonului de 65.000 euro se iau in calcul veniturile din perioada ian 2013 - prezent, sau feb 2013 -prezent. Ca am o problema, daca se iau in considerare si veniturile din luna ianuarie am imbulinat-o ca in august s-a depasit plafonul...
Pentru depunerea 010 la finante se cere si balanta de verificare?

Totodata sa zicem daca in august depasesc plafonul, inseamna ca firma trece la profit incepand cu trimestrul 3 2013, pentru veniturile din perioada iulie - august se plateste impozit pe profit. E corect?

Multumesc!
Buna ziua,

Ati citit textul pe care vi l-am extras din CF? Pentru ca in cazul in care l-ati citi nu mai vad rostul intrebarii dvs.
Acestea sunt regulile stabilite prin acte normative. Determinati impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal.

Partea subliniata este extrasa din lege.

Numai bine