Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire de la banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire de la banca

Buna ziua!
Bancile pot solicita infiintarea popririi pentru salariati cu credite restante daca societatea nu s-a angajat in nici un fel atunci cand a emis adeverinta de venit?
Si nu trebuie investite cu titlu executoriu sau deja sunt?
Este posibil ca procedura privind infiintarea popririi sa fie mantionata in contractul de credit si nu in cuprinsul adeverintei.Nu trebuie investite cu formula executorie.
:D Scuze, dar un astfel de masaj din partea unul consilier juridic suna extrem de hilar. Va sunt cunoscute art. 452-460 Cod Procedura Civila. Faceti o lecturare a lor, o sa fie interesant. O sa vedeti care sunt obligatiile tertului poprit. Conform OUG 99/2006 ( legea bancara) contractele de credit sunt titluri executorii.
Sorin Susca a scris:

Este posibil ca procedura privind infiintarea popririi sa fie mantionata in contractul de credit si nu in cuprinsul adeverintei.Nu trebuie investite cu formula executorie.

Domnule coleg, procedura e mentionata in Codul de Procedura Civila. :)
Nu stiu cata experienta aveti dumneavoastra ca si consilier juridic dar eu sunt la inceput de drum.Practic sunt consilier de cateva luni, perioada in care nu m-am confruntat cu probleme juridice serioase, nici pe aproape.
Daca postez un mesaj in forum nu inseamna ca trebuie sa puna cineva la indoiala pregatirea mea, pe care mi-o accept ca fiind foarte modesta.
ankalaura85 a scris:

Nu stiu cata experienta aveti dumneavoastra ca si consilier juridic dar eu sunt la inceput de drum.Practic sunt consilier de cateva luni, perioada in care nu m-am confruntat cu probleme juridice serioase, nici pe aproape.
Daca postez un mesaj in forum nu inseamna ca trebuie sa puna cineva la indoiala pregatirea mea, pe care mi-o accept ca fiind foarte modesta.

Nu am intentionat sa va jignesc, si imi cer scuze daca asta ati inteles din mesajul meu. Principalul lucru pe care eu l-am invatat in facultate a fost unde sa deschid cartea cand am nevoie de o anumita informatie juridica. Pentru ca ati terminat de curand facultatea, aveti inca proaspata in memorie, banuiesc, materia de procedura civila. Nu ati studiat acolo executarea silita?
Am zambit mai devreme, pentru ca mi-am amintit o adresa de raspuns facuta de o persoana juridica la o adresa de infiintare poprire pe veniturile unui salariat al acesteia. PJ a raspuns sec ca ei nu fac retineri din salariu, de parca ar fi avut dreptul sa refuze sa isi indeplineasca o obligatie legala. Vor plati ei intreaga suma, pentru ca le-a fost facuta actiune de validare a popririi. ma gandeam ca poate au si ei un astfel de consilier juridic ce i-a "consiliat" sa raspunda astfel. :))

Un singur sfat am sa imi permit sa va dau. Cele mai bune raspunsuri le gasiti atunci cand deschideti o carte de drept, nicidecum intreband.