Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Mi s-a blocat contul in care primesc alocatia de stat ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Mi s-a blocat contul in care primesc alocatia de stat pentru copii

Buna ziua,
am cont deschis la BCR in lei, in care primesc inca de la deschidere, indemnizatia si ulterior alocatia, copilului minor, cont care mi-a fost blocat pentru o amenda contraventionala .
Avand in vedere ca primesc alocatia minorului, adica bani sunt ai lui, eu fiind doar titularul contului, respectuos va intreb pe dumneavoastra pentru a ma lamuri, daca :
- din punct de vedere legislativ se poate face poprire pe acest cont, in situatia prezentata in randurile anterioare ?

P.S. multumesc anticipat, mihai .
1. Din Legea 61/1993 privind alocația de stat pentru copii:

Art. 8.
Alocația de stat pentru copii nu este impozabilă și nu poate fi urmărită silit decât în vederea recuperării sumelor plătite necuvenit cu acest titlu.

2. Luati legatura cu banca sa va deblocheze sumele respective deoarece nu pot fi urmarite decat pentru recuperarea unor sume de alocatie primite in plus si, deci, necuvenite.
Poprirea pe cont este una, iar urmarirea silita a alocatiei care intra in cont este alta. Contul poate fi blocat, sumele sigur nu se vor trimite la executor si se vor elibera titularului de cont, cash la casieria bancii.
multumesc
tudorvaleriu a scris:

1. Din Legea 61/1993 privind alocația de stat pentru copii:

Art. 8.
Alocația de stat pentru copii nu este impozabilă și nu poate fi urmărită silit decât în vederea recuperării sumelor plătite necuvenit cu acest titlu.

2. Luati legatura cu banca sa va deblocheze sumele respective deoarece nu pot fi urmarite decat pentru recuperarea unor sume de alocatie primite in plus si, deci, necuvenite.

Banca NU este parte in acest caz. Daca contul este blocat de autoritatile publice, domnul trebuie sa face contestatie si sa cere deblocarea contulului. Banca nu poate sa da drumul la eliberarea baniilor sau la deblocarea contului doar dupa o simpla cerere a cetateanului!

Stefan021, utilizator