avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Mobbing (!?)
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Mobbing (!?)

La nivel european exista o practica destul de larga de actiuni impotriva angajatorilor datorita mobbing-ului.
La noi in tara exista vreo reglementare care sa protejeze angajatul in asemenea situatii?
Ma refer la cazul in care un angajat este izolat intr-o cladire separata de cladirea principala de birouri si nu primeste atributii si nici nu are acces in cladirea principala, toate acestea cu scopul de a determina angajatul sa demisioneze.
Cel mai recent răspuns: n53 , utilizator 23:09, 1 Noiembrie 2013
Buna ziua,
Din pacate, la noi nu exista legislatie in acest sens. Puteti sa faceti sesizari la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, in plus exista centre anti mobbing care va pot sprijini si indruma. [ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 30 Octombrie 2013
Societatea civilã profesionalã Horia Toder ºi asociaþii, Mediator
Cazul prezentat de dvs. poate fi analizat si ca in discutia de aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Din postarea dvs. inteleg ca exista angajatori care isi permit sa plateasca anumiti angajati fara a face nimic in folosul firmei. Ciudat.
Daca primeste salariu la timp si toate celelalte drepturi prevazute in contractul individual de munca, nu este agresat in niciun fel (fizic, psihic, etc.) si angajatorul respecta prevederile din HG nr. 1091/ 2006, nu vad cum ar putea fi determinat salariatul respectiv sa isi dea demisia.
gigipopa a scris:

Cazul prezentat de dvs. poate fi analizat si ca in discutia de aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Din postarea dvs. inteleg ca exista angajatori care isi permit sa plateasca anumiti angajati fara a face nimic in folosul firmei. Ciudat.
Daca primeste salariu la timp si toate celelalte drepturi prevazute in contractul individual de munca, nu este agresat in niciun fel (fizic, psihic, etc.) si angajatorul respecta prevederile din HG nr. 1091/ 2006, nu vad cum ar putea fi determinat salariatul respectiv sa isi dea demisia.


Nu va suparati, dar ce intelegeti dumneavoastra prin abuz psihic?
Adica izolarea intr-o cladire separata de restul colectivitati, nepermiterea participarii la nici una din activitatile firmei, nu se permite nici macar accesul femeii deservici pentru a face curatenie, nu primesc nici macar hartie igienica la toaleta si lista poate continua, asta in conditiile in care ocup o firma de conducere. Am ramas fara masina, telefon, calculator, beneficii care le am cuprinse in contractul de munca.
Sincer, daca nici astea nu sunt stres psihic .... ar trebui sa vedeti documentatii de specialitate referitoare la mobbing.
Dumneavoastra ati veni la un astfel de servici cu drag?

Si in plus, nu mi-am primit partea de bani reprezentand avansul asa cum primesc toti ceilalti angajati (desi trebuia sa-l primesc de o saptamana ceilalti l-au primit la timp) si nu stiu daca imi voi primi salariul la timp.
Mediere-HTA a scris:

Buna ziua,
Din pacate, la noi nu exista legislatie in acest sens. Puteti sa faceti sesizari la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, in plus exista centre anti mobbing care va pot sprijini si indruma. [ link extern ]


Multumesc de raspuns. Nu pot utiliza legea pentru egalitate la sanse si tratament sau ceva de genul acesta?
Exista si in codul muncii un articol care se refera la egalitatea de tratament a angajatilor.

:a consiliul National pentru Combaterea discriminarii, ce "rezultate" se pot primi?
Sensul postarii mele a fost - daca respectiva persoana nu doreste, nu vad cine o poate obliga sa isi dea demisia. Altfel spus - angajatorul nu va poate obliga sa va dati demisia.
Sunt de acord ca in conditiile precizate, stress-ul psihic creat este de natura sa va faca, sa nu veniti cu placere la serviciu.
Despre mobbing chiar am studiat aspectul in profunzime si am militat ori de cate ori am avut ocazia pentru a se introduce stress-ul (indiferent de natura indusa a acestuia) ca noxa (factor de risc recunoscut in legislatia romaneasca).
Aspectele prezentate de dvs. in mesajul din 31.10 ora 8,29 pot face obiectul unei sesizari la ITM sau daca aveti documente/ martori care sustin punctul dvs. de vedere, deschideti actiune in instanta impotriva angajatorului pentru merespectarea prevederilor din CIM.

Alte discuții în legătură

Bună ziua. avem următoarea situație: am fost angajata pentru ... Anne Marine - Damaschin Anne Marine - Damaschin Bună ziua. Avem următoarea situație: am fost angajata pentru o perioada scurta la o firma. Din pricina faptului ca nu am reușit sa ma adaptez (programul ... (vezi toată discuția)
Stimulentul de inserție Laurapopescu56 Laurapopescu56 Buna ziua! Lucrez ca si lucrator comercial la o firma din data de 03.06.2019 si beneficiez de stimulent de inserție. Ieri sefa mi-a spus ca de azi sa nu ma ... (vezi toată discuția)
Sesizare la itm pentru neplata salariului 321qwe 321qwe Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii care trebuie facuti pentru recuperarea drepturilor salariale de la Angajator, si daca Sesizarea catre ITM se ... (vezi toată discuția)