Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Concediu de odihna in loc de concediu medical
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Concediu de odihna in loc de concediu medical

Buna seara! In perioada 2-10 noiembrie prescolarii si scolarii mici au vacanta. Cadrele didactice care predau la aceste clase isi pot lua concediu de odihna.Va intreb pentru o colega de serviciu. Daca este in concediu medical in aceasta perioada, poate sa-l inlocuie cu concediu de odihna ?
Doar daca medicul care a eliberat certificatul medical il modifica.
Conf art 37 alin 4 Ordin MSP 60/206 in situaţia în care unui asigurat i se acordă certificat de concediu medical pentru o anumită perioadă, iar asiguratul doreşte să îşi reia activitatea profesională înainte de expirarea perioadei de valabilitate a certificatului de concediu medical, este obligatorie modificarea acestuia, în mod corespunzător, de către medicul prescriptor.
Este vorba despre Ordinul nr.60/2006 ...si nu Ordinul nr.60/206 :)
Multumesc ca exista cineva pe acest forum care corecteaza cu atata amabilitate si intelegere micile erori, chiar daca au fost facute la ore atat de tarzii.
Florin Cioca, Consilier juridic