avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare donatie apartament - trebuie platita ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare donatie apartament - trebuie platita taxa de intabulare?

Buna ziua,

Parintii vor sa imi doneze apartamentul dobandit prin Contract de V-C. Au cadastru facut pe el, insa tot intreband pe la mai multe notariate (fiecare cu parerea lui), am inteles ca:
- avand cadastru nu mai trebuie platita taxa de intabulare pt rudele de gradul I in cazul donatiei.
- trebuie platita taxa catre notariat, in functie de valoarea imobilului + taxa catre OCPI (care o platesc tot la notariat) + extras de carte funciara, iar la final ar trebui facut cadastru din nou pe numele meu.

Cum este corect? Ma poate lamuri cineva?
1. Trebuie sau nu platita taxa de intabulare? Si catre cine trebuie platita, daca trebuie?
2. Pot sa o platesc eu personal, daca trebuie? Si unde?
3. Mai trebuie facut alt cadastru pe numele noului proprietar?

Multumesc anticipat de raspunsuri.
Maria V.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:26, 1 Noiembrie 2013
Nu se mai face cadastru. In cazul dvs, ca e donatie intre rude de pana la gradul 3, nu platiti impozit pe tranzactie.
Se plateste intabulare la notar ca acesta se va ocupa de intabulare pe numele dvs.
Deci la notar platiti onorariu + tva si taxa pt intabulare.
Ultima modificare: Vineri, 1 Noiembrie 2013
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbul numelui proprietarului Roxiuxx Roxiuxx Buna ziua.Am si eu nevoie de ajutorul vostru,daca se poate. Parintii mei,divortati,sunt plecati in strainatate de cativa ani,mami e stabilita acolo, si vor sa ... (vezi toată discuția)
Donatia unui teren de la parinte la copil ,care ar costul aprox ? liana1963 liana1963 As dori sa stiu care ar putea fi taxele si alte costuri in mare daca mama ar decide sa imi doneze un teren intravilan ? Se calculeaza la o valoare minima a ... (vezi toată discuția)
Vreau sa-mi cumpar o casa anca medina anca medina vreau sa-mi cumpar o casa si as vrea sa stiu care ar fii cheltuielile mele pana in punctul in care casa e pe numele meu.am intrebat notarul care a facut ... (vezi toată discuția)