Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare donatie apartament - trebuie platita ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare donatie apartament - trebuie platita taxa de intabulare?

Buna ziua,

Parintii vor sa imi doneze apartamentul dobandit prin Contract de V-C. Au cadastru facut pe el, insa tot intreband pe la mai multe notariate (fiecare cu parerea lui), am inteles ca:
- avand cadastru nu mai trebuie platita taxa de intabulare pt rudele de gradul I in cazul donatiei.
- trebuie platita taxa catre notariat, in functie de valoarea imobilului + taxa catre OCPI (care o platesc tot la notariat) + extras de carte funciara, iar la final ar trebui facut cadastru din nou pe numele meu.

Cum este corect? Ma poate lamuri cineva?
1. Trebuie sau nu platita taxa de intabulare? Si catre cine trebuie platita, daca trebuie?
2. Pot sa o platesc eu personal, daca trebuie? Si unde?
3. Mai trebuie facut alt cadastru pe numele noului proprietar?

Multumesc anticipat de raspunsuri.
Maria V.
Nu se mai face cadastru. In cazul dvs, ca e donatie intre rude de pana la gradul 3, nu platiti impozit pe tranzactie.
Se plateste intabulare la notar ca acesta se va ocupa de intabulare pe numele dvs.
Deci la notar platiti onorariu + tva si taxa pt intabulare.
gi-jane2, moderator