Forum Discuţii juridice Executare silită Notificare cesionare creante
Discuție deschisă în Executare silită

Notificare cesionare creante

Banca a cesionat creanta izvorata din contractul de credit neachitat de mine in decembrie 2008 "la pachet" cu alte sute de credite neperformante in CHF. Societatea care a preluat datoria a cerut executarea silita in ianuarie 2013, cererea a fost respinsa initial pentru ca "nu exista dovada notificarii de catre debitor a cesionarii creantei ... si astfel aceasta cesiune nu este opozabila debitorului cedat". Societatea a facut recurs in termen de 5 zile de la notificare si a obtinut executarea silita anexand o notificare (?!) pe care chipurile ar fi trimis-o in ... decembrie 2012, cu doua saptamani inainte de introducerea cererii de executare. Este legala acceptarea unei notificari pentru o cesiune de creante la 3 ani dupa ce aceasta s-a efectuat?
legea nu prevede. e posibil sa fie luata in considerare, daca e reala....