Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedintele isi separa scara de restul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedintele isi separa scara de restul blocului

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat: Presedintele asociatiei de Proprietari ne-a strans in sedinte pe fiecare scara sa ne determine sa ne separam, nu a reusit sa ne convinga sa ne alegem un presedinte atat timp cat dansul inca este in functie.
Mai nou dansul a angajat o persoana sa faca"evaluari pentru separare scara", persoana pe care o platim toti(cf avizierului), dar care lucreaza doar pentru scara care doreste sa se separe.

Cum putem sa ne asiguram ca nu vom ramane doar cu datoriile si scara dansului sa isi ia mai mult decat ar trebui?
Mentionez ca nu doreste sa faca adunare generala, spune ca are actele pregatite, dar le va depune cand se vor recupera niste datorii, ne zugraveste lunar cate ceva, inlocuieste usile cu usi de fier sau cu cheie inclusiv la contoarele electrice desi nu s-a semnalat niciun incident, noi banuim ca face totul sa reduca fondul de reparatii sa il lase pe 0 si sa nu ne putem plati facturile dupa separare din cauza datoriilor

Multumesc
Sunt probleme distincte formalitatile necesare pentru separare si infiintare asociatie de proprietari si problemele aferente datorii,lucrari de zugraveli,inlocuiri de tocarie,contoare electrice
Norma in vigoare prevede
L nr 230/2007 Art. 5
(1) AsociaÑia de proprietari se înfiinÑează prin acordul scris a cel putin jumătate plus
unu din numărul proprietarilor apartamentelor şi spatiilor cu altă destinatie decât aceea
de locuintă, din cadrul unei clădiri. Acordul se consemnează într-un tabel nominal,
anexă la acordul de asociere.
(la data 21-Jan-2008 Art. 5, alin. (1) din capitolul II reglementat de Art. 4 din capitolul II din Norme Metodologice din 2007 )
(la data 21-Jan-2008 Art. 5, alin. (1) din capitolul II reglementat de Art. 6 din capitolul II din Norme Metodologice din 2007 )
(2) În clădirile de locuinte cu mai multe tronsoane sau scări se pot constitui asociatii de
proprietari pe fiecare tronson ori scară în parte numai în conditiile în care nu există o
proprietate comună aferentă tronsoanelor sau scărilor
care nu poate fi delimitată.
(la data 21-Jan-2008 Art. 5, alin. (2) din capitolul II reglementat de Art. 5 din capitolul II din Norme Metodologice din 2007 )
(3) Dacă este cazul, asociatiile de proprietari înfiintate pe scări sau tronsoane de clădire
îşi reglementează între ele raporturile juridice cu privire la aspectele tehnice comune
acestora, printr-o anexă la acordul de asociere.
Art. 6
(1) Cererea pentru dobândirea personalitătii juridice a asociatiei de proprietari
împreună cu statutul, acordul de asociere şi procesul-verbal al adunării generale de
constituire
se depun şi se înregistrează la organul financiar local în a cărui rază
teritorială se află clădirea.