Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie Curte Constitutionala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie Curte Constitutionala

Sunt pensionar la limita de varsta,beneficiarul prevederilor art.284 , al.7 din Legea educatiei nationale nr.1/2011,actualizata prin O.G. nr.92/2012 , declarata neconstitutionala prin Decizia 397/2013, a CURTII CONSTITUTIONALE publicata in M.O. Partea I , nr.663 din 29.10.2013. La data de 109.2013,potrivit legii am solicitat Casei de Pensii suspendarea platii pensiei,devenind TITULAR in invatamant si beneficiind de toate drepturile care decurg din aceast statut.Acum cred ca ca incepand cu data de 1.11.2013 voi fi platit la plata cu ora,daca CA va hotara acest lucru.Pentru a reveni in plata pensiei voi depune cerere in acest sens la Casa Pensiei , dar aprobarea va fi incepand cu luna decembrie 2013.In aceste conditii voi primi numai salar pentru plata cu ora pe luna noiembrie.Ce ar trebiu sa fac pentru a primi totusi o suma de bani(salar+pensie)intrucat pentru aceasta situatie neprevazuta nu sunt vinovat.Am respectat legea si metodologia care era in vigoare la data inceperii demersurilor pentru a beneficia de prevederile articolului 7 din Legea 1/2011 declarat neconstitutional.Va multumesc.
Daca pensia nu depaseste 2223 lei, puteti avea si pensie si salariu la ,,stat,,.
Am uitat sa fac o precizare, pensia neta, sa nu depaseasca 2223 lei.