avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Hartuire de persoana
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Hartuire de persoana

Buna ziua,
Problemele mele au inceput cand in familia noastra a "intrat" o persoana (de sex feminin), care a facut o "pasiune obsesiva" pentru fiica mea, acum in varsta de 19 ani. De mai bine de 3 ani, aceasta persoana o sufoca pur si simplu si o "obliga" sa petreaca tot timpul cu ea. Trebuie sa va spun ca persoana in cauza este cu 4 ani mai mare decat fata mea.
Mentionez, ca atunci cand a cunoscut-o pe fata respectiva, fiica mea avea doar 16 ani si a fost constant "sufocata" de prezenta acestei fete. Venea si o astepta la liceu, o lua de la liceu si in curand fiica mea a acumulat mai mult de 110 absente. Anuntati de diriginta de situatia dificila, ca parinti am luat masuri si am reusit sa o facem sa inteleaga de fata noastra ce influenta nefasta avea asupra ei aceasta persoana. In urma discutiilor din familie, cu urmarire permanenta atat acasa dar si la scoala, am reusit sa o aducem pe drumul cel bun si, ca urmare, fiica noastra i-a spus fetei respective ca nu mai poate fi prietena cu ea, ca diferenta de varsta si modul de viata este total diferit.
Acest fapt a declansat "obsesia" persoanei pentru fata mea si a inceput o hartuire urata si violenta, presarata cu amenintari de tot felul: de la injurii oribile, discreditarea ei in fata prietenilor si cunostintelor, amenintari cu procese (pentru ce numai ea stie), amenintari cu batai ale intregii familii, etc.

Ca sa scapam de aceasta situatie, am schimbat telefonul, conturile de mail si de facebook, am blocat toate caile de comunicare cu acea persoana, am ignorat toate aceste injurii si amenintari, sperand ca va intelege si va inceta. Insa degeaba. Actiunile si amenintarile s-au intetit. Se pare ca "misiunea" acestei tinere este sa o terorizeze si sa o hartuiasca pe fiica mea.
Rugamintea mea este sa-mi dati un sfat legat de ce am putea face in acest caz. Mentionez ca nu as fi dorit sa-i fac nici-un rau acestei persoane, dar se pare ca nu merge cu binele. Totusi nu ne dorim decat sa scapam de hartuirea acestei tinere si sa gasim o cale legala si civilizata de a scapa ce aceasta situatie.

Va multumesc.
Daca nu merge cu binele,daca persoana respectiva nu intelege sa va lase fiica in pace,alta cale nu exista decat sa sesizati organele judiciare.

Sesizarea va trebui sa o faca fiica dvs deoarece ea este deja majoraavand 19 ani.
Stimata doamna, in momentul de fata nu este in vigoare infractiunea de hartuire care intruneste elementele descrise de dvs., dar in februarie 2014 cand intra in vigoare noul Cod Penal, puteti depune o plangere in acest sens. Pana atunci puteti face o plangere penala pentru infractiunea de amenintare. (ma refer la fiica dvs.)

Art. 193 - Amenintarea
Fapta de a ameninta o persoana cu savarsirea unei infractiuni sau a unei fapte pagubitoare indreptate impotriva ei, a sotului ori a unei rude apropiate, daca este de natura sa o alarmeze, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda, fara ca pedeapsa aplicata sa poata depasi sanctiunea prevazuta de lege pentru infractiunea care a format obiectul amenintarii.
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

Exista si posibilitatea unei actiuni civile, intemeiata pe art. 72 si urmatoarele din Codul civil.

Art. 72 - Dreptul la demnitate
(1) Orice persoană are dreptul la respectarea demnitatii sale.
(2) Este interzisa orice atingere adusa onoarei si reputatiei unei persoane, fara consimtamantul acesteia ori fara respectarea limitelor prevazute la art. 75.

Probabil ca odata citata de catre politie pentru a i se lua o declaratie, persoana respectiva va fi suficient de speriata ca sa isi schimbe atitudinea, si atunci, tocmai pentru ca ati mentionat ca nu doriti sa ii faceti rau, puteti sa va impacati, fapt care inlatura raspunderea penala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calomnie anonimus1995 anonimus1995 Buna , ma numesc L.B , am 21 de ani si sunt din salaj. Am o relatie cu o fata de aici de aproximativ un an si 2 luni. Problema este ca tatal fetei se tot leaga ... (vezi toată discuția)
Furt de identitate,hartuire si amenintare pe internet gughi88 gughi88 Buna ziua, Am o mare problema de 2 ani de zile. O anumita persoana,anonima si-a facut un cont de facebook cu pozele mele.Am contactat facebook-ul,au sters ... (vezi toată discuția)
Ce fac cand fosta sotie ma hartuieste cu telefoane????? ContSters113373 ContSters113373 Buna ziua, va deranjez deoarece fosta sotie ma suna la ore foarte inadecvate si vorbeste foarte urat cu actuala sotie, se considera foarte indreptatita sa ... (vezi toată discuția)