Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un vecin imi omoara pisicile
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un vecin imi omoara pisicile

Eu sunt un mare iubitor de animale. La bunici am un caine si recent doar o pisica Aveam 3 pisici. Dar recent 2 pisici mi-au fost omorate de un vecin. Chestia e ca acei pui de pisica fiind la curte plecau ei din curtea noastra. Se poate face ceva? Stiam de o lege ca 2000 lei amenda sau inchisoare de la 6 luni la 3 ani daca omoara animalul de companie al cuiva. Dar aceasta se aplica doar in cazul in care ar fi aruncat otrava in curtea mea? Intreb deoarece mama habar nu are de legi si are niste preconceptii aiuristice si nu vrea sa faca reclamatie la politie. Ca vai politia nu face nimic. Sau ca vai nici macar nu stiu sigur daca ciar ala e. Da asta nu e treaba politiei sa afle cine? Acel vecin de 20 de ani omoara pisicile nu doar ale mele ci si a altor vecini. Si nu a faciut nimeni reclamatie impotriva lui.
Vreau ca sa ii arat raspunsul mamei mele poate o va convinge sa faca reclamatie la politie.
faceti plangere la politie.
Daca apreciati util si necesar promovati plangere la politia animalelor