Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatorii la distanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatorii la distanta

se pot casatorii dou persone aflate in tari diferite
Nu. In conformitate cu prevederile art 16 din codul familiei:
Casatoria se incheie prin consimtamantul viitorilor soti. Acestia sunt obligati sa fie prezenti, impreuna in fata delegatului de stare civila, la sediul serviciului de stare civila, pentru a-si da consimtamantul personal si in mod public, in fata ofiterului de stare civila.
Cu toate acestea, in cazurile aratate de legea speciala, delegatul de stare civila va putea incheia casatoria si in afara sediului serviciului de stare civila, cu respectarea conditiilor prevazute in alineatul precedent
Se pot casatorii doua persoane aflate in doua tari diferite. Totul este sa se intalneasca si sa ajunga la ofiterul de stare civila impreuna.B-)