avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare auto

Buna ziua, am vandut recent masina la fier vechi, as dori sa stiu ce trebuie sa fc si ce acte imi trebuie pt a o radia de la politie. Detin placutele de inmatriculare, talonul si cartea masinii. In acte sunt eu proprietar. Multumesc
Cel mai recent răspuns: dny23456 , utilizator 14:28, 4 Noiembrie 2013

Cerere tip;
Cartea de identitate a vehicolului;
Fişa de înmatriculare cu viza agenţiei fiscale sau certificat fiscal;
Documentul care atestă faptul că a intervenit una dintre situaţiile următoare:

dezmembrarea vehiculului;
retragerea definitivă din circulaţie, cu dovada depozitării intr-un spaţiu adecvat, deţinut în condiţii legale;
scoaterea definitivă din România;
furtul vehiculului;

Certificatul de radiere - 3 exemplare;
Certificatul de înmatriculare;
Plăcile cu numerele de înmatriculare;
Actul de identitate al proprietarului sau certificatul de înregistrare al firmei;
Va multumesc pt informatiile acordate....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere masina georgetzop92 georgetzop92 Vreau sa radiez o maşină la care am pierdut certificatul de înmatriculate. Am cartea şi numerele, şi maşină am sa depoziteze în grădina la mine. Ce ... (vezi toată discuția)
Radiere masina CountPorcula1987 CountPorcula1987 Buna ziua, am o masina din 1993 care a cam ajuns la sfarsitul vietii. Vreau sa platesc marti impozitul (ultimul semestru) dupa care nefunctionand as vrea sa o ... (vezi toată discuția)
Radiere masina fara certificat de dezmembrare theogrigore theogrigore Va prezint situatia foarte pe scurt. Tatal meu (decedat in noiembrie 2018) avea un autorism vechi care statea in curtea casei. Acum 3 luni, mama mea a dat ... (vezi toată discuția)