Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare auto

Buna ziua, am vandut recent masina la fier vechi, as dori sa stiu ce trebuie sa fc si ce acte imi trebuie pt a o radia de la politie. Detin placutele de inmatriculare, talonul si cartea masinii. In acte sunt eu proprietar. Multumesc

Cerere tip;
Cartea de identitate a vehicolului;
Fişa de înmatriculare cu viza agenţiei fiscale sau certificat fiscal;
Documentul care atestă faptul că a intervenit una dintre situaţiile următoare:

dezmembrarea vehiculului;
retragerea definitivă din circulaţie, cu dovada depozitării intr-un spaţiu adecvat, deţinut în condiţii legale;
scoaterea definitivă din România;
furtul vehiculului;

Certificatul de radiere - 3 exemplare;
Certificatul de înmatriculare;
Plăcile cu numerele de înmatriculare;
Actul de identitate al proprietarului sau certificatul de înregistrare al firmei;
Va multumesc pt informatiile acordate....