Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... parasirea locului accidentului care a avut ca urmare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

parasirea locului accidentului care a avut ca urmare avarii usoare

buna.am si eu o intrebare..acum o saptamana am accidentat usor o masina..pentru ca m'am speriat foarte tare nu am stat.zilele trecute am primit o citatie pe numele tatalui meu care este proprietarul masinii cum ca tre sa se prezinte vineri pe 3 aprilie la o sectie de politie in sectorul 6.intrebarea mea..este ce pot sa patesc daca a fost doar un accident cu avarii usoare?m'am speriat extrem de tare si de asta nu am stat pt ca am doar 19 ani..si carnet de abia de 5 luni.va rog sa imi raspundeti..imi e frica sa nu ma aleg cu un dosar penal care ar putea sa imi ruineze toata viata
nici chiar asa...nu v-ar ruina...dar va trebui sa mergeti totusi cu un avocat din orasul dvs.
cautati sa justificati cumva....ia ganditiva cel pe care l-ati accidentat era barbat....poate v-a fost frica de el sa nu va agreseze...gasiti dvs cu avocatul niste chichitze care sa va "scuze" ca ati plecat de la locul accidentului. nu prea aveti motive ca sa va justificati fuga...dar incercati.
poate va intelegeti cu proprietarul masinii avariate.
aveti idee exista martori?
daca nu vreti dvs sa treceti prin greutatile....cu politia....nu stiu in ce masura v-ar avantaja sa declarati ca tatal a condus.

av.m.vasilescu

MYRA CIMPEAN , Avocat
multumesc pt raspuns..si eu m'am gandit sa il caut pe propietarul masinii si sa ma inteleg cu el..imi e frica de ce s'ar putea intampla :|..daca a depus plangere, aceasta mai poate fi anulata?nici nu am cum sa declar ca tatal meu a condus masina pentru ca el nu are carnet..el e doar propietarul.care e pedeapsa pentru parasirea locului accidentului soldat cu avarii usoare?se ajunge si pana la dosar penal?permisul o sa imi fie suspendat?

era un batran cu cainele la plimbare la cativa metrii de mine.cred ca el e singurul martor.daca as declara ca nu sunt vinovata si as aduce si eu martori care sa spuna ca am fost cu ei in ziua respectiva..ma ajuta cu ceva?pot sa scap?
Gabriela Mihai, Avocat
Masina dumneavoastra nu va da de gol ca ati produs acel accident rutier. Eu zic sa nu riscati mai mult decat ati facut-o pana acum . Dumneavoastra aveati obligatia legala sa va prezentati in maxim 24 de ore de la producerea accidentului la politie si sa raportati acest fapt. nu ati facut-o si prin urmare o sa fiti cercetat pentru parasirea locului accidentului. Cu un avocat bun ....scapati cu NUP (neinceperea urmaririi penale), dar o sa trebuiasca sa suportati daunele produse, pt ca in acest caz asigurerea nu despagubeste.
Rozi in primul rand nu avem nicio latura penala, fapta de mai sus fiind o contraventie care se pedepeste cu suspendarea perimisului auto pe 30 de zile si amenda din clasa II-a.

Institutia de parasire a locului accidentului avem doar la cele soldate cu moartea victimei sau vatamare corporala. Nu exista notiunea de parasire a locului accidentului... cand avem doar avarii. In aceasta situatie se sanctioneaza neprezentarea la politie in termen de 24 de ore atunci cand ambele masini au suferit avarii si nu s-a apelat la formularul de constatare amiabila.

Asadar nu trebuie sa ne agitam prea mult.
Astazi am fost implicat si eu intr-un accident usor. Am venit dintr-o parcare si vroiam sa intru pe o straduta. La intrare am apucat sa bag doar fata(capota) si am pus frana ca mi-a aparut un alt vehicul din stanga. El avea prioritate, dar nu am apucat sa-l vad. El m-a evitat si a intrat in alt autoturism aflat parcat, in care se mai afla un om(era cu motorul si farurile pornite). Nu am mai stat sa vorbesc cu ei deoarece intarziam la scoala. Pagubele pot spune ca sunt foarte minore. O usoara tamponare la cele doua masini. Ce ar trebuii sa fac acum? Sa ma prezint la politie? Nu stiu daca a apucat sa-mi ia numarul de la masina. Nu as vrea sa afle parintii. Va rog mult spuneti-mi ce sa fac. Sa stau, sa vad poate nu mi-a luat numarul sau poate nu s-a dus la politie? Multumesc.