Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe profit

Buna seara, Am o firma care a fost suspendata pana pe 26.06.2013. Nu a functionat, iar in septembrie am suspendat-o din nou. Am primit de la Fisc o decizie de impunere din oficiu pentru impozit pe profit de 248 lei. Trebuie sa merg s-o platesc? Va multumesc!
cel mai bine ar fi sa faceti o vizita la organul fiscal pentru a va lamuri circumstantele in baza carora ati fost impus din oficiu! banuiesc ca aveati obligatia depunerii declaratiei privind impozitul pe profit (sau cel pe veniturile microintreprinderilor... depinde cum figurati in vectorul fiscal) si aceasta obligatie nu a fost respectata. pe baza unor date si informatii din analiza documentara, in temeiul OG 92/2003, organul fiscal v-a calculat prin estimare un impozit! daca nu-l datorati, nu trebuie platit, dar pentru asta trebuie sa va lamuriti in legatura cu circumstantele la care am facut referire si apoi sa contestati decizia respectiva care reprezinta un act administrativ fiscal si care nu se va anula fara o contestatie!
Ilie Stanica, Consultant fiscal