Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA datorat in Italia, cum se declara in Romania?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA datorat in Italia, cum se declara in Romania?

Buna ziua,
Suntem un SA romanesc care a numit un reprezentant fiscal in Italia inregistrat in scopuri de TVA. In Italia se declara TVA-ul in decontul de TVA de acolo si se plateste . Cum se declara/inregistreaza in contabilitatea romaneasca toata facturile primite/emise de reprezentantul nostru fiscal? Codul fiscal prevede situatia inversa si nu face nicio referire la cazul nostru.
S-a mai lovit cineva de problema asta? Reusiti sa ma indrumati?
Cu stima,
Chiar nu stie nimeni? Se apropie 25 nov si nu stiu cum sa declar. Am facut solictare catre asistenta Anaf dar dureaza prea mult, 45 zile.
Ce porcarie!!!