Forum Bani şi Afaceri ... Tedinţe imobiliare Credit prima casa, chiar daca sotia detine o cota ...
Discuție deschisă în Tedinţe imobiliare

Credit prima casa, chiar daca sotia detine o cota parte la apartament

Buna ziua,

Dupa cum spune si titlul doresc sa aflu daca este posibil ca sa fac un credit Prima Casa si sa achizitionez apartamentul pe care sotia detine o cota parte dupa decesul tatalui ei. Apartamentul ARE SUB 50 MP, doar ca detine o cota parte conform succesiunii.
Credeti ca este posibil sa acepte vreo banca acest lucru?

Multumesc anticipat,

Misu
Buna ziua
Nu nu se poate, intrucat niciunul dintre soti nu trebuie sa aiba un imobil pe numele sau, fie mostenire fie altceva, mai alea in cazul dvs ca doriti sa cumparati acelasi imobil unde sotia are o cota parte.
Da, puteti sa aplicati. Conditia e ca sotia sa nu aiba in proprietate un ap sau o cota mai mare de 50 m2 si nici o alta locuinta tot prin prima casa.
OUG 94/2012 pentru completarea art. 1 din OUG 60/2009 privind unele masuri in vederea implementarii programului ?Prima casa?
(2) Beneficiarul Programului este persoana fizică ce îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:

a) la data solicitării creditului garantat, declară pe propria răspundere fie că nu deţine în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia nicio locuinţă, indiferent de modul şi de momentul în care a fost dobândită, fie că deţine în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia cel mult o locuinţă, dobândită prin orice alt mod decât prin Program, în suprafaţă utilă mai mică de 50 m2;

b) achiziţionează sau construieşte o singură locuinţă, printr-un credit acordat şi garantat în condiţiile Programului;

c) are calitatea de împrumutat în raport cu finanţatorul.

Apoi, dvs nici nu detineti si nici impreuna cu sotia, cota respectiva fiind a sotiei.

gi-jane2, moderator
Am si eu o situatie asemanatoare. Sunt trecuta cu mama pe o casa la tara de 60 mp. Am inteles ca totusi exista posibilitatea de a putea face imprumut prin prima casa avand in vedere faptul ca am doar o parte. Trebuie sa renunt la partea mea/