Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Informatii despre casatoria cu un strain
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Informatii despre casatoria cu un strain

El este din Bangladesh iar eu sunt romanca si dorim sa ne casatorim.El nu a putut intra in tara deoarece nu a primit viza insa se presupune ca la sfarsitul luni o va primi.A-si dori sa stiu ce conditi trebuie sa indeplinim pentru acceptarea casatoriei si obtinerea cetateniei pentru el.
Pentru casatorie aveti nevoie de actele care sunt enumerate in acest topic unde e vorba de casatoria cu un cetatean tunisian (sunt aceleasi)
www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_235759/Invitatie-cetatean-tunisian.html

In privinta cetateniei, ca sa poata aplica vor trebui sa treaca minim 5 ani de la casatorie, timp in care trebuie sa stea efectiv pe teritoriul Romaniei. In afara de asta va trebui sa stapaneasca bine limba romana si sa mai indeplineasca niste conditii pe care le puteti citi in Legea cetateniei romane.
Ca sa poata ramane pe teritoriul Romaniei dupa casatorie va trebui sa cereti o alta viza, aceea de reintregire a familiei.
Detalii gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/for...