Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... condica de prezenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

condica de prezenta

Sotia este bibliotecar comunal si are o distanta de cel putin un km de la sediul Bibliotecii pana la sediul Primariei.Este corect sa fie obligata sa semneze condica la Primarie.Care este temeiul legal in acest sens.Va multumesc anticipat.Tinand cont de Legea 334/2002 Biblioteca este considerata institutie publica.:))
Reglementarile cu privire la modalitatea de semnare a condicii de prezenta sunt cuprinse de regula in Regulamentul Intern al institutiei respective.Daca biblioteca despre care vorbiti este institutie publica de sine statatoare, normal este sa se semneze condica la sediul acesteia. Daca bibliotecarul face parte insa, din aparatul primariei, va semna la sediul primariei.Cu putina intelegere, se poate desemna locul condicii pentru biblioteca la sediul acesteia, iar seful din primarie va verifica periodic semnaturile si situatia reala privind prezenta.