avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... TVA intracomunitar si D301
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

TVA intracomunitar si D301

O Intreprindere individuala inscrisa in ROI, cu cod de TVA pentru achizitii intracomunitare primeste o factura de achizitie miceliu, fara TVA de la un partener din Ungaria cu cod valid de TVA in valoare de 3500 euro.
Ce inregistrari contabile face si ce declaratii trebuie sa depuna la fisc?
Cel mai recent răspuns: visinica , utilizator 08:30, 8 Noiembrie 2013
intreprinderea individuala conduce evidenta contabila in partida simpla
folositi registrul de incasari si plati
receptia si raportul de gestiune
depuneti declaratia 301 si declaratia 390
platiti TVA la fisc
toate platile le inregistrati in registrul de incasari si plati pe coloana "plati"
Multumesc frumos, asa stiam si eu dar, cineva mi-a spus ca daca achizitia este sub 10000 euro nu se raporteaza nimic la fisc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

If neplatitor de tva inregistrat in roi biutza20 biutza20 Buna ziua.sunt o intreprindere familiala neplatitoare de tvasi doresc sa achizitonez marfa din spatiul intracomunitar.m-am inregistrat in ROI si am primit un ... (vezi toată discuția)
Registrul operatorilor intracomunitari monicaelena83 monicaelena83 Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns vizavi de urmatoarea speta: detin o intreprindere individuala, nu sunt platitor de tva, fac importuri de ... (vezi toată discuția)
Neinregistrare factura intreprindere individuala lucianf lucianf Buna Detin o intreprindere individuala si de un an aduc si marfa ( mobila ) din uniunea europeana ( sunt inegistrat in ROI cu nr de TVA) . Am facut o ... (vezi toată discuția)