Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... TVA intracomunitar si D301
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

TVA intracomunitar si D301

O Intreprindere individuala inscrisa in ROI, cu cod de TVA pentru achizitii intracomunitare primeste o factura de achizitie miceliu, fara TVA de la un partener din Ungaria cu cod valid de TVA in valoare de 3500 euro.
Ce inregistrari contabile face si ce declaratii trebuie sa depuna la fisc?
intreprinderea individuala conduce evidenta contabila in partida simpla
folositi registrul de incasari si plati
receptia si raportul de gestiune
depuneti declaratia 301 si declaratia 390
platiti TVA la fisc
toate platile le inregistrati in registrul de incasari si plati pe coloana "plati"
Multumesc frumos, asa stiam si eu dar, cineva mi-a spus ca daca achizitia este sub 10000 euro nu se raporteaza nimic la fisc.