Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Refuz trecerea in acest mod la P.L.V. si vreau s-a cer ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Refuz trecerea in acest mod la P.L.V. si vreau s-a cer sa-mi anuleze Decizia .Ce invoc?

Am primit azi Decizia cu recalcularea pt p.l.varsta din p.inv.cu L 263.
Stagiu cotizare public 14ani/6luni(1an civil+13,5 p.inv).
Nr puncte 6,42460 impartite (?) la 35 ani? dimiunate?
Stagiu cotizare militar 26 ani inclus gr. munca .
Stagiu total de cotizare 40ani/6luni.
Nr puncte 30,50727 impartite la 22.9 .
Total puncte realizate 36,93187 =Punctaj mediu anual 1,5182
Am impartit in fel si chip,nu mi-a dat nicicum suma asta.
Am sunat la CSP,raspunsul ,asa a dat calculatorul .
In Decizia anterioara incepand cu data 01.01.2011,
revizuirea si recalcularea s-a facut in baza L119/2010 , baza OUG 1/2011,stagiul complet de cotizare la 20 de ani.
Total stagiu de cotizare realizat 27ani/4luni din care civil 1an/1luna ,impartirea punctajului total la 20.
Total puncte 32,48871 =Punctaj mediu anual 1,62443
M-a intereseaza sa gasesc o cale sa-i dau in judecata pt ca nu m-au trecul la P.L.V.de la 01.01.2011 .
Sunt in p.inv pana la 01.05.2014 ,iar DP.L.V. au emis-o incepand cu au 01.06.2011,lasand deoparte ceva ani.
Refuz trecerea in acest mod la P.L.V. si vreau s-a cer sa-mi anuleze Decizia aceasta, pot ramane in p.invalid pana in 04.11.2016 ,macar se mai aduna ceva puncte.Ce argumente sa invoc . Am cautat cativa av prin cluj dar nu l-am gasit pe ala stapaneste domeniul p.militare.Daca este cineva dispus pe aici ,chiar de nu-i clujean.
Fata de ce vad eu in documente,am urmatoarea observatie:

Legea 263/2010

ART. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

Daca se respectau prederile de mai sus,art.82(2),punctajul mediu anual trebuia sa ramana 1,62443

Dumneavoastra va aflati in aceasta situatie:
Ati trecut de la pensie de invaliditate la cea de limita de varsta.

Carp Mircea, utilizator
Este posibil sa fac o greseala.
Legea se refera la cuantum,si nu la punctaj mediu anual.
In acest caz se poate interpreta astfel:
Ramaneti ca si cuantum cu cel vechi,iar ca punctaj mediu anual cu cel nou.
Daca va fi asa,am o alta mica observatie.
Vom vedea in ce cuantum va fi pensia.
Mie mi se pare totul in regula.
Potrivit legii 263/2010 in cazul d-voastra conditiile pentru limita de varsta sunt:
Varsta cu reducere 50 de ani si 11 luni.
Stagiu complet 22 si 11 luni.

In decizia din 30/12/2011 aveati un stagiu total de cotizare de 27 ani 4 luni si 19 zile.
Si un total puncte=32,48871

In decizia din 30/10/2013 stagiul total de cotizare a crescut la 40 de ani 6 luni si 4 zile,prin intrarea in calcul a stagiului similat(pensie de invaliditate).
Si un total puncte 36,93187

Caculele din ultima decizie trebuie sa fie urmatoarele:

Civil

6,42460:35=0,18356

Militar

36,93187-6,42460=30,50727:22,9166=1,33123

Total 1,33123+0,18356=1,51479
Daca cereti anularea,trebuie sa tineti cont de faptul ca nu mai aveti dreptul la pensie de invaliditate.Asa ca,este posibil sa ramaneti o perioada fara pensie.
Nu mai aveti dreptul la pensie de invaliditate,deoarece indepliniti conditiile pentru limita de varsta de le 50 de ani si 11 luni.
Trebuie avuta in vedere contestatia.
Dar pentru aceasta,trebuie sa gasiti si un motiv.

Mai aveti la dispozitie si :

ART. 107
(1) In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) se acorda sau se recupereaza, dupa caz, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data constatarii diferentelor.

In 2011 cu legea 1192010 si oug 1/2011 am fost transferati in sistemul public.
CSP a mapn netinamd cont ca eu aveam indeplinite conditiile de trecere la p.l.varsta,m-au lasat mult si bine in p.invalid.
Va dau urmayoare elemente L-119 Art 1 litera (a) ;
Art 2 alin (3) [Legea19/2000 Art64 alin(1)] ; Art 5 alin (2) .
Intelegeti,eu nu am nici o treaba cu L 263.