Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensii perioada 2011-2013
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensii perioada 2011-2013

Tatal meu din 10 mai 2011 este in pensie definitiva. Potrivit recalcularii pensiilor cu indicele de corectie de 1.06 i se aplica doar pe perioada anului 2011 din luna mai pana in luna decembrie ? Parintii mei asa au inteles din comentariile unor jurnalisti. Retro i se dau banii doar pe anl 2011 sau pe toata perioada in cazul lui 10.05.2011 - 23.01.2013 ? (In opinia mea incepand cu luna ianuarie 2011 pana la data de 23 ianuarie 2013 sa li se aplice dispozitiile art.170 din Legea nr.263/2013.)
In prezent are o pensie de 1.123 ron.
Daca nu cer prea mult, poate sa ma ajute cineva cu un calcul ? Din 2014 cat va fi pensia tatalui meu si ce suma de bani ar putea primi reto ? Va multumesc !
lucica_claudia, utilizator
Daca s-a aplicat indicele de 1,06,credeti ca va fi aplicat peste acesta si cel de 1,08 ?

Eu cred ca doar diferenta de 1,02.
Pe TVR1 am vazut o emisiune la obiect si doamna de la casa nationala de pensii spunea ca nu se da retroactiv deoarece art 170 a intrat in vigoare numai de la 1 ian 2013(ca la noi la nimenea sa intre in vigoare o lege fara anumite articole ,oare e constitutional?) asa ca 1,08-1,06 cat s-a dat =0.02 mai mult de o gramada, prilej de mare bucurie!!! Punctul de pensie daca ar fi fost majorat conform legii ar fi fost ceva normal ,faptul ca bugetul nu suporta majorarea conform LEGII dar suporta mai multi parlamentari si mai multi membri in guvern spune ceva de poporul roman:FRAIER
pusa2mimi, utilizator
Eu am vorbit de anii 2011 si 2012, in cazul Lucicai. Indicele de 1,06 s-a aplicat pe 2013. E normal ca pe 2013 sa primeasca numai diferenta, Ca nu stim daca se va acorda sau nu retroactiv, asta este un alt aspect.
Indicele s-a acordat la punctaj nu pe anul 2013,ci la cat a iesit la calcul punctajul, la acela se mai adauga diferenta ce o vor calcula si ramane punctajul asa marit pe toata perioada pensiei , nu are legatura cu indexarile punctului de pensie, eu asa am inteles.
Ati inteles corect: corectia se aplica la punctajul mediu anual, iar indexarea, la valoarea punctului de pensie.
- Corectie pentru Lucica: nu am stiut ca pe anul acesta i s-a aplicat corectia de 1,06. In acest caz, pe anii 2011 si pe 2012, cresterea lunara, bruta, va fi mai mica, circa 80 lei.