Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Societate suspendata
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Societate suspendata

Buna ziua,
Am o societate care a avut activitatea suspendata in perioada iulie 2010-iulie 2013. In luna iulie 2013 nu a mers la ONRC sa activeze societatea si nici sa o lichideze. Nici ONRC nu a intreprins vreo masura impotriva societatii. In luna octombrie a depus la ONRC solicitare de activare si lichidare. Conform norme L571/2003 "ART. 112^2 pct 5. Persoanele juridice române pentru care perioada de inactivitate temporară/nedesfăşurare a activităţii încetează în cursul anului aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, pentru anul respectiv, începând cu trimestrul în care încetează perioada de inactivitate temporară/nedesfăşurare a activităţii." practic la incetarea perioadei de suspendare iulie 2013, SRL-ul trebuia sa treaca la impozit pe venitul micro, daca se reactiva intrucat la acel moment nu s-a depus hotararea privind lichidarea.
In perioada iulie-octombrie ce statut a avut societatea? Pot trece la impozit venit micro incepand cu iulie, chiar daca nu au fost depuse documentele de reactivare sau raman pe impozit profit?
Multumesc.
Coman M Marius Catalin-Expert Contabil, Contabil