Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit firma suspendata-impozit venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

firma suspendata-impozit venit

Nu imi este clar la firmele cu activitate suspendata-incepand cu 01.02.2013 trec la impozit venit 3%?
Persoanele juridice române pentru care perioada de inactivitate temporară/nedesfăşurare a activităţii încetează în cursul anului 2013 – aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, pentru anul 2013, începând cu trimestrul în care încetează perioada de inactivitate temporară/nedesfăşurare a activităţii .
Prevederea o regasim in Hotărârea Guvernului României nr. 84 din 06 Martie 2013 (modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a CF) .
Concluzionand, firmele suspendate nu depun D 010 pentru a schimba vectorul fiscal (pentru trecere la micro) si nici D 101 pentru ianuarie 2013