Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dosar pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dosar pensie

Buna seara ! V-as ruga frumos sa imi spuneti cum se procedeaza in urmatoarea situatie :
*Soacra mea (nascuta 28.07.1957) , lucreaza in aceeasi unitate inca din anul 1979.Oct....pana in prezent;
*Se incadreaza in grupa 2 din anul 2001;

Cum trebuie sa procedeze pt a intra la pensie ? Cand trebuie sa inceapa demersurile pentru a-si depune dosarul de pesnionare ?
Multumesc anticipat !
Nu este corect:.......Se incadreaza in grupa 2 din anul 2001;

Grupele superioare de munca I si II au fost pana la 31/03/2001

Corect poate fi pana la 31/03/2001.Dar de cand ?din octombrie 1979 ?

Precizati(clarificati)anii de grupa si procentul.

*Se incadreaza in grupa 2 pana anul 2001.(am tastat gresit)

1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 22 ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani (60/10 - 5/0 = 55 de ani si10 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 5 luni (34/0 + 5/5 = 39 de ani si 5 luni).

3. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 55 de ani si 10 luni, in mai 2013., adica oricand de azi inainte.

4. Merge la Casa de Pensii sa ia lista cu actele necesare pe care le depune tot la Casa de Pensii incepand cu ziua in care implineste conditiile pentru tipul de pensie pentru care opteaza.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
*Se incadreaza in grupa 2 pana in anul 2001 ( din octombrie 1979)

Daca in perioada octombrie 1979 -martie 2001 a lucrat in grupa II-a:
-Limita de varsta la 56 de ani si 3 luni(28/10/2013).
-Poate depune oricand dosarul pentru limita de varsta cu reducere de de 4 ani si 6 luni,din 60 de ani si 9 luni.