Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor somaj?

Buna dimineata!
Am o situatie "ciudata" impreuna cu mai multi colegi.Lucram la o firma care a intrat in insolventa recent. Acelas proprietar de firma continua activitatea sub un alt nume de firma.Noi angajatii a trebiut sa demisionam ,dar am si fost angajati la noua firma ,fara intrerupere de activitate. Dar, de la AJOF am primit o suma fiind numit ajutor de somaj.Iar acum patronul vrea sa retina din salariile noastre suma aceea care defapt nu ei ne-au dat.
Ce e de facut? Aveam noi dreptul la ajutor din partea AJOF ului? Au dreptul sa retina angajatorii aceasta suma? pt ca situatia nu noi am creat_o.
multumesc
Nu are cum sa retina angajatorul acel ajutor de somaj primit de la AJOFM.

Dvs sunteti in somaj sau lucrati in continuare?
Lucrez in continuare, aceasi activitate aceasi firma , sub alt nume de firma. ca si toti colegii mei ,defapt.
Atunci despre ce ajutor este vorba?

Asta ne intrebam si noi, banii au venit prin posta,nu stim ce a raporta sefii la Fortele de munca.Noi am lucrat fara intrerupere, doar ca am demisionat intr-o zi de la firma X si am fost angajati a doua zi la firma Y.
Puteti depune, in acest sens, o sesizare la ANOFM, email : anofm@anofm.ro