avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor banesc la nastere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor banesc la nastere

Si eu si sotia lucram la sta. Ea a nascut de curand si m-ar interesa ce ajutoare se primesc de la stat?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:38, 12 Noiembrie 2013
De la stat nu se mai primesc niciun fel de ajutoare pentru nastere.

la nivel de angajator se pot acorda ajutoare de nastere numai daca sunt prevazute in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lndemnizatie pentru mame singure alynna_alynna alynna_alynna Buna ziua, sunt mama unei fetite minore, divortata, pentru care primesc pensie alimentara...am incercat sa-mi refac viata familiala, am avut o relatie care ... (vezi toată discuția)
Salariu in plus la nașterea copilului leonardpana leonardpana Buna ziua Am următoarea situație Copilul meu s-a născut acum 2 luni pe 03.02.2020 Soția mea nu mai lucrează din 01.05.2018 Între 01.05.2018 și ... (vezi toată discuția)
Prima de nastere catalinm75 catalinm75 Buna ziua! Sotia mea va naste perioada 1-3 nov. Speram ca va fi totul bine. Precizez ca ea este angajata la stat, in invatamant. In afara de ... (vezi toată discuția)