Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu in plus la nașterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu in plus la nașterea copilului

Buna ziua
Am următoarea situație
Copilul meu s-a născut acum 2 luni pe 03.02.2020
Soția mea nu mai lucrează din 01.05.2018
Între 01.05.2018 și 01.05.2019 a fost in șomaj iar după aceea nu a mai lucrat
Eu nu mai lucrez din 18.11.2019
Dacă ma angajez in luna Aprilie 2020 și copilul s- a născut in Februarie 2020 mai am dreptul legal sa cer la noul angajator acel salariu in plus care se acorda la nașterea copilului?
Deci la nașterea copilului nu eram angajat nici eu și nici soția
Mulțumesc
Acordarea unui ajutor la nasterea copilului este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens.