avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu in plus la nașterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu in plus la nașterea copilului

Buna ziua
Am următoarea situație
Copilul meu s-a născut acum 2 luni pe 03.02.2020
Soția mea nu mai lucrează din 01.05.2018
Între 01.05.2018 și 01.05.2019 a fost in șomaj iar după aceea nu a mai lucrat
Eu nu mai lucrez din 18.11.2019
Dacă ma angajez in luna Aprilie 2020 și copilul s- a născut in Februarie 2020 mai am dreptul legal sa cer la noul angajator acel salariu in plus care se acorda la nașterea copilului?
Deci la nașterea copilului nu eram angajat nici eu și nici soția
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:58, 30 Martie 2020
Acordarea unui ajutor la nasterea copilului este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul mediu pe unitate pentru nasterea unui copil alina03alina alina03alina buna ziua! lucrez in invatamantul privat si anul trecut in februarie am nascut. Doresc sa aflu daca se mai acorda salariul mediu pe unitate pentru nasterea ... (vezi toată discuția)
Cand se depune cererea de salariu mediu pe unitate? anaflorina anaflorina Daca nasc la sfarsitul lunii(28Sep15), cand as putea sa depun la resurse umane, cererea pentru salariu mediu pe unitate? Am inteles ca aceasta impreuna cu o ... (vezi toată discuția)
Salariu mediu pe unitate pentru copil andreearu andreearu Buna ziua, Sunt in concediu de crestere copil pana in decembrie 2014, iar in octombrie 2014 voi naste din nou. La primul copil firma la care lucrez mi-a ... (vezi toată discuția)