Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie temporara pe teren in indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie temporara pe teren in indiviziune

Buna,
Am cumparat un apartament intr-o casa veche (casa nationalizata) si unul dintre proprietari este de fapt Consiliul Local. La un moment dat locuinta a fost data unui chirias care a deschis un bar, construind si o terasa "temporara" pe terenul din curtea casei, teren aflat in indiviziune cu ceilalti 5 proprietari din casa, teren care insa este inchiriat de la Primarie.
Evident, anii au trecut, si barul acela nu mai este dar terasa a ramas (a mai aparut insa o mica construcite lipita de bar creata de alti "chiriasi" ai acelui apartament).
M-ar interesa cum as putea cere desfiintarea respectivei terase care ocupa o buna parte din front-ul la strada.
M-ar ajuta cu ceva sa cer iesirea din indiviziune a mea si asta ar "declansa" reviziurea situatie terenului curtii ?
Plangere la ISC, notificare... ce inseamna terasa temporara?
lovely_black_mamba a scris:

Buna,

Evident, anii au trecut, si barul acela nu mai este dar terasa a ramas

Dacă au trecut anii (mai mult de 2), plîngerea e fără folos. Nu se mai poate constata contravenţia, nu se mai poate dispune desfiinţarea lucrărilor.

Nici ieşirea din indiviziune nu este o soluţie. În primul rînd, nu ştiu dacă deţineţi terenul în folosinţă sau în proprietate. În al doilea rînd, chiar dacă aveţi un drept de proprietate asupra terenului, nu văd cum s-ar putea împărţi o curte în parcele care să fie atribuite în proprietate exclusivă. Mai mult, ar apare problema dreptului de acces la construcţie (servitute), a dreptului de acces la conductele de gaz, apă, canalizare şi multe altele.