avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Am o intrebare la care sper sa pot sa obtin un raspuns .
Legat de varsta de pensionare , pe ce baza se calculeaza ?
Exista o modalitate prin care sa poti sa contesti varsta de pensionare , in cazul in care este total deplasata? Ce ii opreste pe guvernanti sa fixeze varsta de pensionare la 95 de ani ?
Intrebarea este pusa deoarece nu pare a fi luata decizia dupa speranta de viata din tara.
Imi pare abuziv o varsta de pensionare de 65 de ani daca speranta de viata pentru barbati este de 70.8 .
Ultima modificare: Marți, 12 Noiembrie 2013
pampalica, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:08, 12 Noiembrie 2013
1. Varsta de pensionare este stabilita prin lege.

2. Vorbiti cu parlamentarii din colegiul dvs. si propuneti reducerea varstei de pensionare.

3. Numai ca in aceste zile se pregateste modificarea legii prin egalizarea varstei de pensionare la femei si barbati la 65 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata rodica61 rodica61 Sint nascuta in ianuarie 1961 si am cotizat 30 de ani din care sase in grupa II . Cind pot cere pensionare anticipata ? (vezi toată discuția)
Toata lumea la 65 de ani? andrale andrale Acum,cu noua lege a pensiilor,am inteles ca toata lumea iese la 65 de ani. Intrebarea mea este daca sunt si exceptii. De ex. ... (vezi toată discuția)
Dreptul la pensie lilianaG lilianaG Bune ziua, ptr ca am si alte lucruri mai bune de facut decat sa citesc codul muncii - - cine e f.f.f.dragut si imi spune si mie la ce varsta se iese la pensie ... (vezi toată discuția)