Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Am o intrebare la care sper sa pot sa obtin un raspuns .
Legat de varsta de pensionare , pe ce baza se calculeaza ?
Exista o modalitate prin care sa poti sa contesti varsta de pensionare , in cazul in care este total deplasata? Ce ii opreste pe guvernanti sa fixeze varsta de pensionare la 95 de ani ?
Intrebarea este pusa deoarece nu pare a fi luata decizia dupa speranta de viata din tara.
Imi pare abuziv o varsta de pensionare de 65 de ani daca speranta de viata pentru barbati este de 70.8 .
pampalica, utilizator
1. Varsta de pensionare este stabilita prin lege.

2. Vorbiti cu parlamentarii din colegiul dvs. si propuneti reducerea varstei de pensionare.

3. Numai ca in aceste zile se pregateste modificarea legii prin egalizarea varstei de pensionare la femei si barbati la 65 de ani.