Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Auto ridicat, amenda dupa 4 luni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Auto ridicat, amenda dupa 4 luni

Pe data de 3.07.2013 m-a fost ridicata masina pentru parcat neregulamentar. M-am dus sa-mi recuperez masina, acolo fiind si o sectie a politiei locale, am completat datele personale pe o "Comunicare" din care reiesea ca eu eram soferul, am platit costurile de ridicare si am plecat cu masina.

Pe 12.11 primesc un proces verbal incheiat pe 11.11 care spune ca trebuie sa platesc amenda pentru stationarea neregulamentara de acum 4 luni. Procesul verbal nu este semnat de contravenient (evident) si nici de vreun martor, motivand ca s-a folosit mijloc tehnic certificat.

Este valabila aceasta amenda, la mai mult de 4 luni de la savarsirea contraventiei?
Da. Teremenele in care v-a fost intocmit si adus la cunostinta procesul verbal sunt conf OG 2 art. 13 si 14
Multumesc