Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata furnizor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata furnizor

Buna ziua.va rog sa-mi spuneti daca este corect ca in cazul in care coletul unui furnizor se plateste cu chitanta ramburs,dar pe numele currierului,ca aceasta sa fie operata ca plata si cum se inregistreaza in acest sens dpdv contabil (de client)?Currierul vireaza banii prin banca(in cont colector),deci nu se poate emite chitanta.Va multumesc pt. ajutor.
o inregistrati ca si plata efectiva 401-5311 ptr ca pe ramburs scrie suma primita de catre curier in cval la factura