Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Aplicarea noului cod penal pentru reducere pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Aplicarea noului cod penal pentru reducere pedeapsa

Sotul meu a fost condamnat intr-o alta tara la 100 de luni de inchisoare (8 ani si 4 luni )calculat la 12 luni la an ,a ispasit 57 de luni la zi acolo, l-am transferat in Romania de o luna de zile .Va beneficia de o recalculare dupa legile romane daca va cere asta? Sau i se va face o reevaluare? Nu are antecedente , a lucrat in timpul detentiei in statul de condamnare . Daca i s-ar calcula anul la 8 luni ar avea deja mai mult de 7 ani ispasiti in statul roman.Oare cu aplicarea noului cod penal ar avea sanse sa beneficieze si el de o reducere a pedepsei sau liberare?Ma puteti lamuri?Va multumesc.
Daca in noul cod penal minimul pedeapsei pentru infractiunea comisa scade sub cei 7 ani efectuati deja, atunci poate beneficia legea mai favorabila. La nivelul fiecarui penitenciar se vor constitui comisii de evaluare, urmand ca acestea sa identifice cazurile in care pedeapsa trebuie sa inceteze (in baza probelor administrate la instanta) ori a celor la care fapta a fost dezincriminata. Pentru persoanele condamnate, a caror detentie trebuie sa inceteze in luna februarie, cand intra in vigoare Codul Penal, vor fi sesizate instantele competente, urmand ca aceste cauze sa fie judecate cu prioritate.
Aceste legi se aplica si celor condamnati definitiv pe alte teritorii?Este posibil sa se faca o reevaluare a dosarului chiar daca mai mult de jumatate din pedeapsa persoanei in cauza a fost ispasita in statul de condamnare?In Romania sotul meu ar avea deja 7 ani din 8 ani si 4 luni ispasiti fara calcularea celor 2/3.Repet ,este transferat in Romania de o luna de zile ,restul din pedeapsa a ispasit-o pe alt teritoriu.Fapta este comisa pe al teritoriu in afara Europei, Acceasi fapta se pedepseste cu inchisoare de la 3 ani la 10 ani si interzicerea unor drepturi in Romania.Concret ce sanse ar avea ,ca pedeapsa sa ii fie redusa sau poate chiar sa fie gratiat?Va multumesc ,scuze ptr insisitenta :)
ce se va intampla cu persoanele condamnate pe alte teritorii care au ispasit mai mult de jumatate din pedeapsa?Sotul meu are o pedeapsa de 100 de luni din care a ispasit 58 asta inseamna ca pe teritoriul romaniei are ispasiti (calculat la 8 luni anul ) peste 7 ani, din 8 ani si 4 luni.nu are antecedente nici in tara nici pe alte teritorii.a muncit in statul de condamnare ,iar in tara a fost transferat de 2 luni.Multumesc
Se ține cont de perioada executată pe teritoriul statului de condamnare, și se scade din pedeapsă.