Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma -contract comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma -contract comodat

Buna ziua!Va rog daca ma puteti ajuta si pe mine,vreau sa infiintez o firma de soft si sediul sa fie in casa parintilor(casa nu apartament):
1.voi face un contract de comodat cu parintii,acest contract tb inregistrat la adm. fin,imi mai trebuie acordul vecinilor?
2.La reg. com pe langa contractul de comodat imi trebuie si cadastru sau alte documente cu privire la spatiu?
contractul de comodat nu se inreg la ANAF
da si cadastrul sau adev de la ANAF
Contractul de comodat NU trebuie inregistrat la ANAF, deoarece este cu titlu gratuit. Atentie sa il faci pe o perioada mare, nu pe 1 an, fiindca apoi vin alte taxe catre ORC. In mod normal nu mai este nevoie de acordul vecinilor, dar sunt unele ORC-uri din tara care iti cer acest aviz. Sfatul meu este sa il obtii, si daca nu este nevoie de el, il scoate "tanti" din dosar.

Iarasi, in privinta altor documente doveditoare ale spatiului, multe ORC-uri nu cer nimic, daca in acel spatiu NU mai este inregistrata alta firma. Daca MAI exista alta firma acolo, pe langa un extras CF care sa ateste ca existe mai multe incaperi, cate una pentru fiecare firma din acel imobil, mai este nevoie si de o declaratie notariala din partea proprietarului in care acesta mentioneaza ca in acel spatiu pot functiona mai multe societati comerciale.