Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Rapoarte penitenciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Rapoarte penitenciar

pun o intrebare oarecum banala dar ma tot intreb cum decide o comisie de eliberare a unui detinut ca pate fi eliberat conditionat daca are rapoarte in fisa ca a fost prins cu o cartela ,incarcatoare si mai stiu eu ce nu au voie sa detina puscarie asta inseamna ca il pot respinge ca inca nu s-a indreptat si il mai tin un an sau pina la eliberarea normala daca totan :((alizeaza dosarul si fisa detinutului poatecaisi vor da seama ca un om normal intrat pentru prima oara iese un om anormal nu poti fi sanatos mental dupa cestaiani buniprin puscariile din tara :((:)#-oB-)X-(
Avand in vedere si problemele cu telefoanele din penitenciare si tepele din cazul ,,accidentul" si altele ar putea exista probleme serioase in prezent.

Gabriela Mihai, Avocat
cred ca solutia pentru telefoanele mobile din puscarii ar fi sa le dea voie cu telefoane dar tot asa pe numere aprobate ca la fix sa nu poata suna pe alte numere cartele special facute nu vor putea stopa aceasa situatie pentru ca cineva tot v-a profita ca si pina acum de tintroducerea de telefoane in penitenciar si pentru ca a fost prins cun telefon vorbind cu familia poate lua aminare un an si ce face mai plateste statul inca un an ptru un detinut
melinaR, utilizator
pai normal k statul plateste iar penitenciarul baga in buzunar!cu cati mai multi detinuti cu atat mai multi bani!asta e secretul amanarilor!
Dreptul sa dea telefoane au dar vor sa vorbeasca mai mult.
Nici nu au ce face daca nu scriu sau nu citesc carti.
problema e ca vor sa vorbeasca mai mult pentru ca totus in ziua de azi nu te poti dezlipi 5 min de telefon dar ei ca stau degeaba inchisi intre patru pereti au ca 2-3 ore de aer dar in rest turbezi mai ales cind ai probleme in famile si nu stii de ei e foarte greu daca vorbesc la telefonul public vorbesc tot pe bani pusi de famile si de ce sa nu poata vorbi pe acelas nr si pe mobil pentru ca e mult mai ieftin .dar cineva trebuie sa scoata bani din introducerea de telefoane in penitenciare si cam toata lumea stie ce si cum se face .

e adevarat ce afirma ti pentru ca statul aloca bani in functie de nr detinutilor si cit mai multi detinuti asa si bani sint mai multi daca comisia ar citi doasarele mai bine cite unii sint nevinovati intrati in puscarie dar ce citesc cam ce e prima fila si ultima si gata cu aminarea 3-6-12 luni si uite asa reeduca un om care nu a gresit cu nimic doar s a aflat la locul nepotrivit la momentul nepotrivit cind se fac rapoarte pe camere nu se fac decit pentru un se face raport la toti nu conteaza ca a facut ala sau nu ceva e acolo dar am ajuns sa traim cu speranta de mai bine dar din ce in ce e mai rau sa traim in romania am inceput sa ne inraim sa dam cu cei amariti pe jos e tot ce se afla in cutia pandorei cind s-a deschis la noi dupa revolutie totul s-a inteles gresit si libertate si democratie si capitalism acum e un haos total care are are nu- l mai intereseaza de cel de linga el parca am fi totii inchisi intr -o mare puscarie de cit ca putem vorbi si face ce dorim
Gabriela Mihai, Avocat