Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Eliberare conditionata, o falsa iluzie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Eliberare conditionata, o falsa iluzie

pentru un detinut eliberare conditionata nu e decit o falsa iluzie pentru ca fiind la prima abatere si pentru prima data ai intrat intr o puscarie incerci sa fii cit poti de cuminte si de rabdator dar intr un penitenciar din romania care cica reeduca detinutii .La noi reeducarea inseamna sa ajungi sa ti pui singur latul de git pentru ca nu poti sa mai suporti ce vezi in puscarie si tu ca detinut nu poti face nimic ajungi sa te imbonlavesti pshic si de alte boli la comisia de eliberare ce iti spune a nu se poate sa te punem pe liber ca ai un raport ,doua si nu putem aminare 6-8 luni ca detinut nu poti vorbi sau spune de ce ai acele rapoarte poate ca nu ai fost tu de vina il ai asta conteaza ,ce nu pot eu intelege de ex un detinut are de facut 7,jumate a muncit un an zi de zi zic din cei 5 executati si penitenciarul nu a reusit sa l reeduce in acesti 5 ani crede ti ca il v a reeduca in acele 6-8 luni de aminare nu domnilor din aceste comisii ii inraiti si mai mult .Se da aprobare la eliberare conditionata celor care au ani grei facuti de puscarie si acestia sint experti in asa ceva pentru ca, cunosc sistemul si ajung liberi dar revin inapoi la citeva luni pentru ca acolo sint invatati fara grija zilei de miine si cei care sint la prima fapta au familie si copii de crescut le dau aminari pina la termen Ce as vrea eu sa stiu aceste comisii sint vreificate de cineva dar verificate nu asa de ochii lumii pentru ca daca cineva care se ocupa cu asa ceva si poate face ceva pentru cei care tot sint aminati de 3-4-5 ori si ajung sa faca pedeapsa cap coada se sesizeaza si mai trece prin puscariile noastre care sint pline da pe dinafara imi cer scuze moderatorului daca aceasta discutie incomodeaza dar nu stiu unde ma pot adresa pentru ca imi e teama ca tot noi vom cadea nu cei care trebuie dar cred ca cei in drept sa treca si pe la ei ca prin spitale ,tribunale ,si alte institutii au trecut fac curatenie sa fac si prin penitenciare
Legea precizează clar în ce condiții se acordă liberarea condiționată.
Nu contest că există și nereguli și nedreptate.Suntem în România.
Despre reeducarea deținuților, în sensul real, vă împărtășeșsc opinia.
Sfătuiți-l să facă ce trebuie, cei se cere, în caz contrar, nu-i va veni rândul la liberare.Dacă va obține acest beneficiu, și după aceea, până la executarea total a pedepsei și apoi până la reabilitare va trebui să să se comporte exemplar.Este greu și este cale lungă până la redobândirea unei vieți cât de cât normale, dacă a ajuns aici. Este prețul pe care legea consideră că să-l plătească infractorii.
Ce puteți face, este să-l susțineți moral și să-l învățați de bine.
acest lucru il facem de 5 ani dar atit sint de suparata pe sistem ca imi vine sa ajung la DNA dar am mai fost odata acolo si m au expediat frumos adica corb la corb nu s scoate ochii .Si ce e mai grav ca nu poti face nimic cind vezi ce se intimpla pentru ca esti prea mic si nu te baga nimeni in seama .A facut ce is-a cerut si cu ce s-a ales cu raport e totul bine si frumos pina la comisia aceasta si in comisie nu au dreptul la opinie ce zice judecatorul delegat e sfint .Am fost ieri la el si e atit de inrait pe sistem ca imi e teama sa nu se imbonlaveasca de ficat pentru ca eii stiu ce se petrece in interior si cita nedreptate li se face si nu pot face nimic el de regula a fost un copil cuminte dar a cazut in capcana intinsa de cei cu bani si uite asa s-a nenorocit pe viata pentru ca nu stiu daca v-a uita aceasta experienta urita .Dar viata de puscarie si stigmatul de puscarias pe care noi societatea il punem celor care ajung in puscarie vinovat nevinovat asta e lumea in care traim alta nu e, mai ales noi romanii care stim sa dam cu pietre si pe urma sa intrebam daca e bine s-au rau .Daca legea nu ar fii atit de perversa adica cu doua taisuri si aplicarea ei corecta nu ar ajunge copii nevinovatii in puscarie sau daca ar tine cont de ce se intimpla de fapt si nu ca e implicat fiul unuia cu bani si altul mai amarit sa alegi daca fapta a fost facuta de ambii impreuna de ce cel cu bani scapa si cel fara hai ca acestuia ii putem distruge viata ca nu ne costa nimic asta e societate noastra si legile pe care le da cei care acum sint condamnati pe ele multumesc dar trebuie sa ma si muncim