Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli deductibile CMI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli deductibile CMI

La un CMI cu un singur doctor, (medicul titular)plata CAS a doctorului se poate trece pe cheltuielile cabinetului?
multumesc
Potrivit Norme Cod fiscal la ART. 48 Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă:

38. Sunt cheltuieli deductibile, de exemplu:
....
15. cheltuielile reprezentând contribuţiile pentru asigurările sociale, pentru constituirea Fondului pentru plata ajutorului de şomaj, pentru asigurările sociale de sănătate, pentru accidente de muncă şi boli profesionale, precum şi alte contribuţii obligatorii pentru contribuabil şi angajaţii acestuia;

Multumesc.