Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura certificãrii pentru conformitate cu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura certificãrii pentru conformitate cu originalul a înscrisurilor depuse la dosar

Am un proces cu ANRP si am trimis o intampinare, insotita de niste anexe.

Am primit o citatie prin care instanta imi solicita rezolvarea unor probleme procedurale.

Am redactat o Precizare cu raspunsuri la aceste solicitari.

Una dintre cereri se refera la “obligatia de a certifica pentru conformitate cu originalul inscrisurile depuse”.

Intrebarea care se pune este daca este suficient sa mentionam in Precizare ca se confirma cu originalul sau e necesar sa reluam toate anexele si sa le semnam pentru conformitate si sa le trimitem instantei.

Cu multumiri anticipate pentru raspuns,
Trebuie sa certificati pentru conformitate fiecare fila a inscrisurilor depuse, incercati sa mergeti la arhiva si sa solicitati dosarul pentru aceasta opratiune.
Sunt 3 batrane de peste 84 de ani fiecare! Le duc pe toate la arhiva?
Nu am inteles ce calitate aveti dvs. in proces. Daca dvs. ati depus intampinarea insotita de anexe rezulta ca sunteti fie parte in proces, fie reprezentant al paratului/paratelor, in ambele situatii putand certifica dvs. inscrisurile.
Nu sunt parte in proces, dar ca nepoata le-am redactat intampinarea si a fost semnata de batrane.
Trimiteţi din nou toate înscrisurile, dar de data aceasta scrieţi pe fiecare filă "conform cu originalul" şi semnaţi.