avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura certificãrii pentru conformitate cu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura certificãrii pentru conformitate cu originalul a înscrisurilor depuse la dosar

Am un proces cu ANRP si am trimis o intampinare, insotita de niste anexe.

Am primit o citatie prin care instanta imi solicita rezolvarea unor probleme procedurale.

Am redactat o Precizare cu raspunsuri la aceste solicitari.

Una dintre cereri se refera la “obligatia de a certifica pentru conformitate cu originalul inscrisurile depuse”.

Intrebarea care se pune este daca este suficient sa mentionam in Precizare ca se confirma cu originalul sau e necesar sa reluam toate anexele si sa le semnam pentru conformitate si sa le trimitem instantei.

Cu multumiri anticipate pentru raspuns,
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 13:59, 17 Noiembrie 2013
Trebuie sa certificati pentru conformitate fiecare fila a inscrisurilor depuse, incercati sa mergeti la arhiva si sa solicitati dosarul pentru aceasta opratiune.
Sunt 3 batrane de peste 84 de ani fiecare! Le duc pe toate la arhiva?
Nu am inteles ce calitate aveti dvs. in proces. Daca dvs. ati depus intampinarea insotita de anexe rezulta ca sunteti fie parte in proces, fie reprezentant al paratului/paratelor, in ambele situatii putand certifica dvs. inscrisurile.
Nu sunt parte in proces, dar ca nepoata le-am redactat intampinarea si a fost semnata de batrane.
Trimiteţi din nou toate înscrisurile, dar de data aceasta scrieţi pe fiecare filă "conform cu originalul" şi semnaţi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

A certifica pentru conformitate cu originalul, sub sanctiunea anularii cererii, inscrisurile depuse in sustinerea acesteia addi68 addi68 Am un dosar la instanta de contencios administrativ pentru contestare eliberare din functie. Am primit o comunicare din partea instantei sa ma prezint in ... (vezi toată discuția)
Cum se fac conforme cu originalul inscrisurile depuse la cererea de chemare de judecata iolanda15 iolanda15 Va rog sa ma lamuriti cum sa procedez pentru certificarea conform cu originalul a inscrisurilor depuse in copie xerox odata cu cererea de chemare in ... (vezi toată discuția)
Model intampinare proces nedepunere bilant livm livm Buna ziua, Am primit o citatie de la Tribunal pentru un proces cu ONRC (reclamant pentru Fond - dizolvare societate) pentru nedepunerea bilanturilor la o ... (vezi toată discuția)