Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pot face proiecte de constructii civile pe cod CAEN ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pot face proiecte de constructii civile pe cod CAEN 7112?

Buna ziua,

Sunt de profesie inginer constructor si doresc sa inffintez o firma de proiectare. Codul CAEN al societatii va fi 7112.

Intrebarea mea este daca pot elabora proiecte de constructii civile pe acest cod CAEN.
In calitate de administrator pot semna aceste proiecte? Este nevoie sa am statut de angajat al firmei?
Partea de arhitectura va fi semnata de un arhitect atestat OAR.
Este ok aceasta forma de functionare?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Cod CAEN 7112:
7112 Activităţi de inginerie şi consultanţă tehnică legate de acestea
Această clasă include:
-activităţi de inginerie (adică aplicarea legilor fizice şi a principiilor de inginerie în proiectarea maşinilor, materialelor, instrumentelor, structurilor, proceselor şi sistemelor) şi activităţi de consultanţă pentru:
-utilaje, procese industriale şi instalaţii industriale
-realizarea de proiecte privind ingineria civilă, hidraulică şi de trafic
-proiecte de gospodărire a apelor
-elaborarea şi realizarea de proiecte referitoare la ingineria electrică şi electronică, minieră, chimică, mecanică, industrială şi de securitate tehnică
-elaborarea proiectelor referitoare la instalaţii de aer condiţionat, refrigerare, sanitare şi de control al poluării, inclusiv acustică etc.
-prospecţiuni geofizice, geologice şi supraveghere seismică
-activităţi de supraveghere geodezică:
-activităţi de supraveghere hidrologică
-activităţi de supraveghere a terenurilor şi delimitărilor
-activităţi de supraveghere de adâncime
-cartografie

Această clasă exclude:
-teste de forare în legătură cu activităţile extractive, vezi 0910; 0990
-elaborarea sau publicarea de programe de calculator (software) asociate, vezi 5829; 6201
-activităţi de consultanţă în informatică, vezi 6202; 6209
-testare tehnică, vezi 7120
-activităţi de cercetare şi dezvoltare conexe ingineriei, vezi 721
-proiectare industrială, vezi 7410
-fotografiere aeriană, vezi 7420

Puteti deci elabora (calcula, dimensiona, desena) proiectele specialitate cf. diploma dar nu puteti sa le semnati ca Verificator proiecte sau ca Expert tehnic daca nu aveti atestare MLPAT (MDRAP) - vezi Ordinul MLP.AT Nr. 77/N/28.10.1996 - .Regulamentului de verificare şi expertiză tehnică aproiectanţilor, a execuţiei lucrărilor şi construcţiilor.
In calitate de Administrator aveti intreaga responsabilitate a firmei deci puteti angaja legal firma si pentru proiectele elaborate de firma prin Dvs. Aplicati atat stampila firmei cat si semnatura de inginer, cf. cartusului din plansele desenate.

Cu stima,
legalmgm
pe acest cod, 7112 se pot face reparatii de mentenanta la cladiri,exemplu: reparat/ inlocuit prize/intrerupatoare,reparat usa intrare, reparat calculator +perfierice sfot/hard(instalare programe Office, Windows,etc.), ?