Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie data astazi cu incepere de maine din functia ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie data astazi cu incepere de maine din functia de gestionar

Buna ziua. Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare :am un angajat care a venit la mine astazi si doreste sa plece din tara maine. Este gestionar si a depus cererea si a spus ca isi da demisia fara preaviz incepand de maine 17-11-2013. Se poate face acest lucru avand in vedere ca este "gestionar " si ca are gestiune in responsabilitate care nu o poate preda mai devreame de data de 01.12.2013?Daca da in ce conditii ?
Demisia fara preaviz nu este posibila decat in conditiile in care angajatorul nu-si indeplineste obligatiile asumate prin c.i.m. (art.81 alin.7 C.mun.).

In schimb, angajatorul , conform art.81 alin.7 C.mun., poate renunta la efectuarea totala sau partiala a preavizului.

Poate delega o alta persoana sa participe in numele ei la predarea-primirea gestiunii.

HG nr.223/1969
ART. 2
Gestionarul, în cazul în care este împiedicat sa efectueze personal predarea, poate desemna o persoana care consimte sa-l reprezinte la aceasta operaţie; pentru unităţile Ministerului Forţelor Armate, Ministerului Afacerilor Interne şi ale Consiliului Securităţii Statului, reprezentantul gestionarului trebuie sa fie un angajat al unităţii respective. Gestionarul sau reprezentantul sau va fi încunoştinţat în scris despre locul şi timpul stabilit pentru predare.
În cazul în care gestionarul sau reprezentantul sau nu se prezintă la locul şi timpul stabilit, predarea se face în numele gestionarului de către un angajat desemnat în acest scop de conducătorul organizaţiei socialiste.
....