Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna totala [EDITAT]
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna totala [EDITAT]

Buna seara.
As vrea sa aflu cum se calculeaza dauna totala. Am auzit ca as putea primi 75% din valoarea reala a masinii. cum se calculeaza valoarea reala? e vorba de un logan din 2007, pretul de nou fiind aproximativ 7000.
multumesc
7000 euro*
Modul de calcul al despagubirii in cazul unei daune totale este indicat in Ordinul CSA nr. 14. Puteti sa determinati si singur valoarea despagubirii.
Acest subiect s-a discutat mult pe forum si puteati sa va lamuriti. De exemplu aici: www.avocatnet.ro/content/for...
Va multumesc pt. ajutor!
Buna ziua,
Nu s a solutionat dosarul nici pana acum, deoarece [EDITAT} refuza sa corecteze coeficientul de uzura, aferent autoturismului meu. Poate imi scapa mie ceva...
Va rog domnule Nucu$ si cioan sa stabilim impreuna coeficientul de uzura conform ordinului 14/2011 al CSA.
Dacia logan, din martie 2007, 71500 km parcursi. Masina era intr o stare foarte buna de intretinere inainte de accident!
Astept cu nerabdare si recunostinta!
Ioan Ciobanu, Expert judiciar