Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditionare medic de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditionare medic de familie

Sunt beneficiara a Legii 189/2000, medicul de familie conditioneaza eliberarea unei retete de o adeverinta fiscala de venituri de la ANAF. Cum nu ma pot deplasa, nu pot lau adeverinta, iar ANAF o elibereaza numai personal si cu valabilitate 90 de zile. Mentianaz ca fosta doctorita de familie, care a decedat, nu mi-a cerut niciodata aceasta adeverinta, de asemenea nici succesoarea acesteia, la care am renuntat pentru ca era departe de domiciliu meu.
Actuala doctorita o am din august si nu pot renunta la tratament pana se implinesc 6 luni pentru a apela la alt medic de familie.
Discutand cu o cunostinta, medic de familie in alta localitate, mi-a comunicat ca adeverinta nu este necesara deoarece: "persoanele asigurate beneficiare ale legilor speciale, indiferent de veniturile pe care le realizează, beneficiază de medicamente în tratamentul ambulatoriu conform prevederilor Legii nr. 95/2006 Art. 233, alin (2)."
Va rog sa-mi indicati unde pot apela pentru rezolvarea situatiei.
Mama mea este beneficiara a L189/ 2000, drept ce i- a fost stabilit de catre casa de pensii, ca urmas- sot supravietuitor- in urma decesului tatalui meu, in ianuarie a.c. Medicul de familie, pentru eliberare de reteta gratuita, i- a solicitat si o hatarare de la casa de asigurari de sanatate de care apartine, respectiv Constanta. Aici, cererea nu i- a fost primita, spunandu- i- se ca urmasii L189/ 2000 nu au dreptul la medicamente cu eliberare gratuita, asa cum a avut tatal meu. Va rog sa- mi spuneti daca refuzul functionarului respectiv are un temei legal, si in cazul unui raspuns negativ, ce as putea face in continuare? Va multumesc anticipat!
Cecilia_g, utilizator