Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contract credit nevoi personale cu ipoteca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contract credit nevoi personale cu ipoteca

Obligatiile codebitorului din cadrul unui contract de credit
In cazul in care creditul de nevoi personale cu ipoteca are si un codebitor - bunul ipotecat fiind exclusiv al aplicantului principal la credit - acesta nu trebuie sa achite jumatate din rata? mentionez ca banca mi-a comunicat telefonic, citez: "va urmarim pe dvs.pentru ca bunul este al dvs. si daca raspundeti la telefon asta e.." La intrebarea mea, daca au contactat si codebitorul, mi-au spus ca : "acesta nu raspunde, nu este de gasit". asadar, codebitorul este absolvit de orice obligatie din cate inteleg. Ca drepturi nu are, oricum....
Mayabell, utilizator
Sunt identice cu obligatiile debitorului principal, si anume de plata a ratelor si de garantie cu toate bunurile din patrimoniu, in caz de executare silita.

sper ca am dedus bine ce doreati sa intrebati !
Ati dedus foarte bine, numai ca eu pot plati oricand cu o "executare silita" pe cand codebitorul, care e disparut din peisaj dar nu si din Bucuresti, nu pateste absolut nimic, banca il trateaza frumos si elegant ; nes't pas?
Dumneavoastra ce ati face in locul creditorului? Ati cauta acul in carul cu fan sau ati executa silit bunul imobil? Sincer? In calitatea dvs de debitor principal sunteti cel ce datoreaza primul plata creditului. Chiar daca codebitorul raspunde in solidare cu dvs, el are un drept de regres fata de dvs pentru orice plateste creditorului, pentru creditul dvs. ;) Asadar, tot dvs platiti tot pana la urma.