Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Facilitati persoana cu handicap
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Facilitati persoana cu handicap

Sotia este incadrata in grad accentuat de handicap. Tinind cont de prevederile Legii nr 448/2006- scutirea de la plata impozitului pe cladiri si terenuri, pot beneficia de aceasta prevedere si eu? Aceste impozite vin pe numele meu.si tinind cont ca locuinta am cumparat-o cind eram casatoriti si in acest act este trecuta si sotia.
Multumesc.
ika, utilizator
Da, in conditiile in care locuinta este cea de domiciliu, conform art 284, alin 4, 5, 6 si 7 :
[ link extern ]

(4) Impozitul pe clădiri, impozitul pe teren şi taxa pentru eliberarea unei autorizaţii pentru desfăşurarea unei activităţi economice nu se datorează de către persoanele cu handicap grav sau accentuat şi de persoanele încadrate în gradul I de invaliditate.
(5) În cazul unei clădiri, al unui teren sau al unui mijloc de transport deţinut în comun de o persoană fizică prevăzută la alin. (1), (2), (3) sau (4), scutirea fiscală se aplică integral pentru proprietăţile deţinute în comun de soţi.
(6) Scutirea de la plata impozitului pe clădiri se aplică doar clădirii folosite ca domiciliu de persoanele fizice prevăzute la alin. (1), (2), (3) sau (4).
(7) Scutirea de la plata impozitului pe teren se aplică terenului aferent clădirii utilizate de persoanele fizice prevăzute la alin. (1) lit. b), alin. (2) şi alin. (4).
(7^1) Scutirea de la plata taxei asupra mijloacelor de transport se aplică doar pentru un singur mijloc de transport, la alegerea persoanelor fizice prevăzute la alin. (1) şi (2).